Antioxidanty v kosmetice

doba čtení: 4 minuty

Antioxidanty v kosmetice

Slovo antioxidant je dnes každému známé, ale… víte, co vlastně znamená? Víte, jak antioxidanty fungují a jaká je jejich role v kosmetických výrobcích? Právě na to se podíváme v dnešním článku.

Volné radikály

Abychom pochopili, jak fungují antioxidanty, musíme nejdříve porozumět výrazu „volné radikály“. Volné radikály v našem těle vznikají dvěma způsoby:

  • Jako důsledek přirozených tělesných procesů, jako je buněčné dýchání nebo produkce vitaminu D.
  • Vlivem cigaretového kouře, znečištěného prostředí, konzumace alkoholu či nezdravé stravy nebo nadměrného vystavování slunečnímu záření.

Volné radikály jsou molekuly nebo atomy, které mají nejméně jeden nepárový elektron. Z tohoto důvodu jsou velmi nestabilní a svou stabilitu se pokouší získat tím, že chybějící elektron ukradnou jiné molekule. Tomuto procesu se říká oxidativní reakce. Problém je však v tom, že okradené molekule nyní chybí onen ukradený elektron, což z této molekuly dělá volný radikál. Vzniká tak řetězová reakce, kterou mohou zastavit právě naši hrdinové – antioxidanty.

rebalance 14

Antioxidanty

Antioxidanty jsou molekuly, které bojují proti volným radikálům a dokáží je neutralizovat dříve, než dojde k zásadnímu poškození buněk. Zároveň dokáží zmírňovat následky působení volných radikálů.

Stav, kdy tělo nedokáže pokrýt svou potřebu antioxidantů (takže volné radikály jsou v převaze) nazýváme oxidativní stres. Taková situace může logicky nastat tím, že naše tělo nadměrně vystavujeme kontextům, které podporují vznik volných radikálů. Volné radikály však ve větší míře vznikají také s vyšším věkem, zatímco antioxidantů se s rostoucím věkem vytváří méně.

Oxidativní stres má mnoho negativních dopadů na celé naše tělo. Nadbytek volných radikálů a nedostatek antioxidantů, které by je usměrnily, znamená zvýšené riziko rakoviny, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění nebo lupénky. Pokožka má v takové situaci sníženou schopnost vytvářet elastin, kolagen nebo kyselinu hyaluronovou, takže na ní můžeme pozorovat známky stárnutí, jako jsou vrásky, ztráta pružnosti pleti, suchost nebo zvýšená pigmentace.

Kde antioxidanty získat?

Výborným zdrojem antioxidantů jsou takzvané superpotraviny. Mezi ty patří například bobulovité ovoce, zelené potraviny, ořechy, semínka, luštěniny, rostlinné oleje a jiné.

Některé antioxidanty používané v kosmetice se přirozeně vyskytují v pokožce, například vitamin E, vitamin C a koenzym Q10. Jejich lokální používání může podpořit naši přirozenou antioxidační ochranu.

Dobrým zdrojem antioxidantů jsou také některé rostlinné extrakty. Rostliny tyto látky produkují, aby se chránily před sluncem a jinými oxidačními faktory. Mezi přírodní antioxidanty patří polyfenoly, flavonoidy, karotenoidy, terpeny a další. Najít je můžete například v zeleném čaji, hroznovém víně, rozmarýnu, borovicové kůře nebo granátovém jablku.

IMG_8070

Antioxidanty v přírodní kosmetice

Přísady používané v přírodní kosmetice mohou časem oxidovat vlivem tepla, světla, kovových iontů nebo vystavení kyslíku. Týká se to zejména nenasycených rostlinných olejů, které jsou na oxidaci citlivější. Oxidace znamená změnu barvy i vůně, jinak řečeno – olej se zkazí. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby byly používané přísady čerstvé. Dlouhé skladování jim zkrátka nesvědčí.

Antioxidanty mají tedy v přírodní kosmetice dvojí význam:

  • Zabraňují oxidaci přísad.
  • Účinně bojují proti známkám stárnutí pleti.

Co ovlivňuje množství antioxidantů v kosmetice

  • Kvalita surovin: Kde a za jakých podmínek vyrostly rostliny, byliny a bobule, které vaše kosmetika obsahuje? Větší službu co do podílu antioxidantů jistě udělají suroviny v bio kvalitě a vypěstované v prostředí, které je pro jejich růst optimální.
  • Proces výroby surovin: Jakým způsobem byly oleje obsažené ve vaší kosmetice vylisovány? Šetrná CO2 extrakce umožní zachování vysokého podílu živin a antioxidantů – ve srovnání s jinými způsoby extrakce, které jich naopak mohou značnou část zničit.
  • Skladování u výrobce: Jak dlouho výrobce skladuje suroviny k výrobě produktů a jak dlouho skladuje hotové výrobky?
  • Vaše péče o výrobky: Jak výrobky skladujete? Výrobkům obvykle prospívá pokojová teplota, raději nižší – určitě jim nesvědčí umístění například na slunném okenním parapetu. Jak dlouho je máte otevřené? S každým otevřením na výrobky působí světlo a kyslík, které podporují oxidaci. Antioxidanty pak pracují tak, jak to umí, což znamená, že svým potenciálem postupně plýtvají na to, aby ochránily samotný produkt, a k vaší pleti se jich dostává o to méně.

Nám na čerstvosti záleží.

V našem obchodě na absolutní čerstvost a šetrnost výrobního procesu spoléhají zejména značky Niki Newd a Nörre Nordic. Spolehněte se na ni i vy a nakrmte svou pleť pořádnou dávkou antioxidantů z čisté arktické přírody.

_______________________________________________________________________________________________