Jak si správně vybrat pleťový olej

doba čtení: 3 minuty

S pleťovými oleji jako by se v posledních letech roztrhl pytel. Na trhu je jich celá řáda, od jednodruhových po nejrůznější olejové směsi. Všechny spojuje záměr dodat pleti cenné živiny a vyřešit rozmanité neduhy a nedokonalosti pleti, udělat pleť zdravější a krásnější. V dnešním článku si povíme, jak se v záplavě olejů neutopit, vybrat si ten správný a taky jej správně používat. Sebekvalitnější olej vám totiž neudělá dobrou službu, pokud nebude odpovídat požadavkům vaší pleti, nebo jej budete používat nesprávně. Pojďte se s námi ponořit do tajemství voňavých přírodních pokladů a zjistit, jak při výběru oleje nešlápnout vedle.

Pleťový olej jako královská krmě pro vaši pleť

Pleťové oleje jsou vyrobeny vylisováním olejů z bylin, ovocných jadérek nebo ořechů, které obsahují řadu cenných vitaminů, minerálů a stopových prvků. Jednotlivé druhy olejů jsou specifické obsahem živin a potažmo také svými účinky. Na trhu jsou k dostání jednodruhové kosmetické oleje (tedy oleje vylisované z jediného rostlinného druhu) a také výrobky, které kombinují více druhů olejů, jež se ve svých účincích doplňují a společně poskytnou pleti úžasně výživný koktejl. Kromě množství živin, které oleje pleti dodají, také pomáhají udržet pleť hydratovanou.

Kvalitní hydratace je spolu s čištěním pleti úplným základem péče. I pečlivě čištěná a hydratovaná pleť však může trpět nedostatkem výživy, kterou jí může dodat právě pleťový olej. Používáním pleťového oleje posouváte péči o pleť o stupínek výš a to vám nebude zapomenuto. Důležité však je vybrat olej kvalitní a čerstvý, který bude odpovídat potřebám vaší pleti. O tom se ale dočtete dále v textu.

Moi Forest 1

Správné použití je klíčem ke spokojené pleti

Pleťový olej je možné používat ráno i večer, někdo však preferuje použití pouze při večerní rutině. To je určitě vhodné zejména protože pleť přes noc regeneruje a dodatečnou dávku živin tak ocení o to více. S aplikací oleje je dobré nespěchat. Zastavte se, užijte si svou chvilku pro sebe a olej zapracujte jemnou masáží nebo vklepáváním. Svou pleť tímto způsobem lépe nasytíte a navíc vám po aplikaci nezůstane pocit mastnoty.

Pleťový olej vždy nanášíme jako poslední krok péče. Pamatujte, že oleje samy o sobě nepůsobí hydratačně, proto také neslouží jako náhrada za hydratační sérum nebo krém. Před použitím oleje tedy pleť řádně odličte, vyčistěte a hydratujte. Teprve potom nastává ten správný moment, kdy přichází na řadu olej. Olej můžete nanést samostatně až po ošetření pleti sérem nebo krémem nebo je můžete s těmito přípravky smíchat v dlani a na obličej aplikovat společně.

Používání pleťových olejů je zcela vhodné i pokud máte mastnou pleť. Správně zvolený pleťový olej dokáže nastolit rovnováhu v produkci kožního mazu i stáhnout rozšířené póry. Stejně jako majitelky ostatních druhů pleti navíc budete těžit z dodatečné výživy, kterou vám olej nabídne.

 

Jak si vybrat ten správný olej 

Při výběru pleťového oleje je dobré řídit se doporučením výrobce, který zpravidla uvádí, pro jaký typ pleti je daná směs vhodná. Kromě typu pleti si řekněte, jestli vás něco na vaší pleti trápí, a vyberte si olej, který tento problém dokáže řešit. Máte na obličeji suchá, šupinatá místa? Nebo se vám pleť nadměrně mastí? Máte rozšířené póry? Zarudlá místa? Příroda má lék na všechno, jen ho musíte najít. Nepodléhejte kráse obalu nebo lákavému popisu a raději se držte svých skutečných potřeb a najděte si produkt, který na ně dokáže reagovat. Jakmile objevíte ten pravý, hurá, držte se ho! :)

A co vůně? Máte rádi, když jsou vaše kosmetické přípravky neutrální nebo si naopak užíváte voňavý závoj, do kterého vás vaše kosmetika zahalí? I to může být jedním z ukazatelů, které vám pomohou s volbou oleje, který vám bude pasovat a dělat radost.

Čtěte složení. Zejména u pleťových olejů opravdu není potřeba přidávat žádné další látky. Jako prostředek zabraňující oxidaci se často využívá například vitamin E, který je také silným antioxidantem. Pokud máte rádi opravdu přírodní kosmetiku, vězte, že u olejů nemusíte dělat žádné kompromisy. Váš olej se může skládat jenom z aktivních složek, z nichž každá z nich bude mít pro vaši pleť nezastupitelný smysl a význam.

               NikiNewd_Studio_Product_3108-40

Kvalita nad kvantitou

Na kvalitě přísad opravdu záleží. Začíná to tím, jak a kde vyrostly plodiny, ze kterých se oleje lisují. Vyrostly v divoké přírodě, na organické farmě, a nebo byly za dobu svého růstu desetkrát postříkány pesticidy? Jak dlouho po jejich sklizení byly oleje vylisovány a jakým způsobem? Jak dlouho byly oleje skladovány před namícháním finálního výrobku? Jak dlouho byl finální výrobek skladován? To jsou otázky, na které může být těžké odpovědět, protože ne každý výrobce tyto informace se zákazníky sdílí. Pokud ale máte tu možnost, vyhledávejte výrobce, kteří jsou bio, šetrní v procesu výroby a výrobky nedrží dlouho skladem. Ano, hraje to roli.

Kvalitní oleje bývají obvykle dražší, ale věřte, že se jedná o investici na poměrně dlouhou dobu. Spotřeba olejů bývá malá, obvykle 2-5 kapek, takže vám doma vydrží určitě několik měsíců.