Slow Beauty podle Skandinávek

doba čtení: 5 minut

Slow Beauty, pomalá krása, která vás přiměje se zastavit, uvědomit si, co pro sebe potřebujete a dělat v životě vědomá rozhodnutí, která jsou v souladu s vámi samými. Ačkoliv pojem Slow Beauty souvisí především s péčí o pleť, jeho podstata leží mnohem hlouběji. Vaše volba kosmetických výrobků zde totiž zrcadlí vaše skutečné a uvědomované já.

Italské kořeny, skandinávská přirozenost

Pomalý koncept se zrodil v 80. letech v Itálii jako protipól k rozmáhajícímu se fenoménu fast food. Italové, kteří hnutí propagovali, se tehdy chtěli navrátit nejen k pomalému stolování, ale také k vysoké kvalitě vstupních ingrediencí, typicky italsky jednoduchým úpravám a celkově přirozenosti ve stravování. Později se tento fenomén „slow“ rozšířil také do oblasti oblékání, sebepéče, a stal se obecným vyjádřením jednoduchého, střídmého, ale kvalitního žití.

Skandinávské žití je přirozeně minimalistické a jednoduché. Seveřané vybavují své domácnosti především funkčně, volný čas tráví hlavně v přírodě a na stůl si dávají čerstvé, minimálně upravované jídlo. Logickou součástí skandinávského životního stylu je tak i uvědomělá a efektivní volba kosmetických přípravků, která odráží skutečné potřeby seveřanek a nepodléhá aktuálním módním trendům nebo agresivnímu marketingu.  

Filozofie, nejen kosmetika

Základní filozofií Slow Beauty je především návrat ke zdravým kořenům, návrat k sobě. Znamená to uvědomit si a reflektovat, co reálně potřebujete vy a vaše pleť. Ta si přitom zřídka žádá, abyste ji zanášeli nepřeberným množstvím přípravků, natož přípravků pochybné kvality, mnohdy vyrobených neetickým způsobem. Skutečně potřebujete mít v koupelně 15 různých lahviček s odličovadly, séry, krémy, olejíčky, maskami…? Nebo jste je nakoupili impulzivně, protože se vám například zalíbil obal? Zastavte se. Vraťte se k tomu, co skutečně potřebujete. Nakupte uvědoměle.

Brzděte i při každodenní péči o sebe. Pečlivě jste si vybrali několik málo úžasných produktů, které vám mohou poskytovat víc než jenom péči o pleť. Jejich používání může být chvilkou hlubokého kontaktu se sebou, aromaterapeutickým zážitkem, při němž si dovolíte promasírovat svou pleť a pohladit svou duši. A takové chvilky pro sebe potřebujeme úplně všichni.

Pomalá krása s sebou nese i delší čekání na výsledky, které jsou však o to trvalejší. Rychlá (typicky syntetická) kosmetika často dokáže způsobit okamžitý „wow efekt“ v podobě instantního stáhnutí pórů nebo vyhlazení jemných vrásek. Jenže takové výsledky obvykle nemívají dlouhého trvání. Po pár týdnech zjistíte, že vaše pleť je tam, kde byla, nebo je na tom ještě o kousek hůř a celé hledání začíná nanovo. Smyslem produktů pomalé krásy je dlouhodobě podporovat a zvýrazňovat přirozenou krásu. Proměna je postupná a možná si uvědomíte až zpětně, že má najednou vaše pleť jednotnější tón, menší póry a nebo se vám změlčily vrásky. Začnete si připadat krásnější a cítit se ve vlastní kůži lépe, a to jenom díky té správné kombinaci zázraků z přírody.

Produkty Slow Beauty usilují o synergii s pletí a mají fungovat v souladu s tím, co je přirozené. Jejich smyslem je podpora zdravého kožního mikrobiomu a návrat všeho, co je vychýlené, zpět do rovnováhy. Rovnováha znamená zdraví a zdraví znamená krásu. Zůstaňte střídmé a dopřejte své pleti přesně to, co potřebuje. Nemusíte přidávat nic navíc, protože tohle je víc než dost. Otřepaná fráze, že krása začíná uvnitř, zde nabývá své nejautentičtější podoby.

NikiNewd_Brand_0719-28_Some

Zodpovědnost vůči přírodě

Pomalá krása je laskavá k přírodě už svým minimalismem. Méně lahviček v koupelně znamená omezení plýtvání přírodními zdroji a snížení produkce odpadu. Výrobci, kteří své produkty zařazují do kategorie Slow Beauty, typicky velmi dbají na to, jak přírodní zdroje vytěžují, jaké používají lahvičky i jak produkty balí na cestu k zákazníkovi. Záleží jim na tom, aby byl celý postup co nejšetrnější. V celém procesu – od způsobu získávání ingredienci po způsob dopravy – bývají tito výrobci velmi transparentní, takže můžete sami posoudit, jestli s danou filozofií souzníte. I to může být faktorem, který budete při výběru svých kosmetických přípravků zohledňovat. Je to znovu o tom, co pro sebe potřebujete a co je pro vás důležité. Kvalitních produktů je na trhu celá řada, proto i ekologičnost daného produktu by pro vás mohla být jedním kouskem skládanky, který o vaší konečné volbě pomůže rozhodnout.

Jak si poskládat péči o pleť v duchu Slow Beauty

Při výběru produktů péče o pleť nepodléhejte prvnímu dojmu. Nenechte se k nákupu zlanařit na základě hezké lahvičky, výhodné ceny nebo protože výrobek doporučuje například vaše oblíbená herečka. Samozřejmě, že dojmem z produktu jsme ovlivnění vždy, a proč taky ne. Jen nesmí zůstat jenom u něj. Nastudujte si něco o značce, najděte si produkt, který bude odpovídat vašemu typu pleti a jejím potřebám, přečtěte si složení – a pokud je až po sem všechno tak, jak potřebujete, produkt vyzkoušejte. Naopak nemilosrdně vyřaďte všechno, co se s vámi jakkoliv nepotkává. Ve výsledku si zřejmě vystačíte s 2-4 kvalitními produkty.

Univerzálními potřebami pleti jsou čištění, hydratace a výživa. Další otázkou tedy je, jakými produkty tyto potřeby naplnit. Péči je potřeba volit podle typu pleti a případně potíží, se kterými se potýkáte. Obecně doporučujeme zařadit následující kroky:

Kroky 1 a 2 platí univerzálně a pro každého. Dále můžete pokračovat nanesením všech zbývajících produktů z kroků 3-5 a nebo také některé z těchto kroků vynechat. Důležité je dodržet zásadu řádné hydratace (tu vám zajistí kroky 2-4) a zařadit některý z produktů s vysokou výživovou hodnotou (kroky 3 a 5). Péče o pleť je do značné míry individuální a závisí na aktuálních konkrétních požadavcích pleti. Ty mohou být ovlivněny typem pleti, věkem, ročním obdobím nebo hormonálními změnami. Záleží také na kombinaci konkrétních produktů – obecně se však dá říci, že čím kvalitnější budou jednotlivé produkty, tím méně jich bude třeba v součtu použít.

Kromě správné volby produktů je důležité dopřát si po zavedení nové rutiny také dostatečný čas na testování. Obnova kožních buněk trvá celý měsíc, takže toto je minimální doba, po které můžete vyhodnocovat, co vám pasuje. Toto samozřejmě neplatí v případě, že vám některý z produktů způsobí alergickou reakci. V takovém případě je potřeba jej vyřadit ihned.

A jak vypadá vaše pleťová péče? Napište nám.