Skandinávská péče o pleť: holismus, přírodnost a minimalismus

doba čtení: 4 minuty

Skandinávská péče o pleť je specifická svou přírodností, čistotou, jednoduchostí a celostností. Má být minimalistická, založená na čerstvých ingrediencích a podporovat přirozené zdraví pleti. Pracuje s myšlenkou, že zdraví a vzhled pleti jsou výsledkem mnoha vnějších a vnitřních faktorů – nejde tedy jen o prosté vrstvení jednotlivých produktů bez ohledu na širší kontext. Péče o pleť je pro Skandinávky součástí celého balíčku, v němž má každý prvek svůj nezastupitelný význam.

Pojďte s námi načerpat inspiraci, jak k péči o pleť přistupovat se skandinávským holismem, citlivostí a jednoduchostí.

Severskou péči o pleť lze shrnout do tří kroků:

Krok 1: Zjednodušte svou péči o pleť

Skandinávská péče o pleť je především péčí celostní. Skandinávky vědí, že se na jejich pleti podepisuje nejen to, jaké pečující produkty používají, ale také například co jí a pijí nebo jak se hýbou. Přirozeně tíhnou k jednoduchým jídlům jako jsou ryby nebo zelenina a k přirozenému pohybu jako jsou procházky v přírodě. Podobně se snaží vybírat kosmetické produkty, které jim udělají co největší službu v co nejméně krocích.

Vaším prvním krokem by tedy mělo být zamyšlení nad tím, jak můžete svou péči o pleť zjednodušit. Co můžete vynechat? Co můžete kombinovat? Méně produktů, méně obalů, méně ingredienci – to je cíl. Jednoduché, uspořádané žití se stává trendem nejen v životním stylu, ale také v péči o pleť. Znamená to jak zefektivnění samotné pečující rutiny a používání pouze několika produktů, tak i snahu vyhledávat produkty s co nejjednodušším seznamem ingrediencí.

Skandinávská péče o pleť je v přímém protikladu ke korejské, která razí nekonečné vrstvení produktů. My věříme, že klíčem ke zdravé a rozzářené pleti je jednoduchost. Většina Skandinávek používá pouze pár produktů a je to pro ně víc než dost.

Volba produktu jako je čisticí olej, který nevysušuje pokožku, například znamená, že po čištění nemusíte použít několik hydratačních produktů, abyste obnovili rovnováhu pleti. Když najdete takovéto úžasné produkty, které vám umožní používat jich v součtu méně, zpřehlední se tím i vaše koupelna. Celé kouzlo můžete ještě umocnit tím, že zvolíte produkt v jednoduchém přírodním obalu a proměníte svou koupelnu v krásné skandinávské lázně.

ViolaMinerva_NikiNewd_0621_Lotta-5

Krok 2: Vyberte si přírodní ingredience, které vaši pleť rozzáří

Skandinávie je místo s nejčistší přírodou a vodou na světě. Znamená to, že severská příroda je nedocenitelným zdrojem ingrediencí, které se dají zužitkovat také v produktech péče o pleť. Seveřanky jsou zvyklé volit produkty, které se pyšní čistým složením a vědí, že jejich aktivní ingredience opravdu není třeba vyrábět v laboratoři.

Skandinávské ženy vědí, jak silné antioxidanty a mastné kyseliny posilují ochrannou bariéru pokožky nebo jak vitaminy rozzáří pleť tím, že aktivují a stimulují její svrchní vrstvu. Ve skandinávské kosmetice jsou proto klíčovým zdrojem efektivity bobule. Superpotravina jako rakytník řešetlákovitý je zdrojem vitaminů, antioxidantů a mastných kyselin. Protože tato jediná bobule dokáže vyřešit mnoho kožních problémů, je jednou ze základních ingrediencí severské kosmetiky. Další základní ingrediencí je brusinka, která pomáhá zlepšovat elasticitu pleti a zlepšuje vzhled vrásek. A tak bychom mohli pokračovat.

Nalézt správné ingredience, které budou přesně odpovídat potřebám vaší pleti, není vždy jednoduché. Přírodní a organické ingredience však budou vždy bezpečnou volbou a hledání receptur, které pomáhají podporovat přirozené funkce pleti namísto toho, aby je poškozovaly, je krok správným směrem. Dobrý tip, jak najít produkty s čistým složením, je podívat se na délku seznamu ingrediencí. I pokud nerozumíte každému slovu, jednoduché a krátké znamená ve skandinávské péči lepší.

NikiNewd_Kesa17_017

Krok 3: Biohacking jako cesta k lepší pokožce

Skandinávská krása je celostní přístup, který nezahrnuje pouze péči o pleť. Váš životní styl se projeví na obličeji i těle a vaše pokožka reaguje na to, co jíte, jak cvičíte a spíte. Ačkoliv biohacking se v kontextu skandinávské jednoduchosti může jevit jako poměrně extrémní metoda, ve skutečnosti je v tradičním severském životním stylu obsažen zcela přirozeně.   

Biohacking pro krásu v podstatě znamená pochopit, jak aktivní ingredience, které si nanášíme na pleť, mohou mít ještě větší účinek, když je také jíme. Bobule jsou vitaminovou bombou a mastné kyseliny zase najdete třeba v lososovi, který je ve všech severských zemích velmi oblíbený. Z obilovin seveřané volí oves. Všechny tyto přísady mají podobný účinek při použití na pleti a při konzumaci: pomáhají našemu tělu k přirozené regeneraci.  

Toto lze aplikovat také na buněčné úrovni. Lipidy jsou esenciální pro vývoj svrchní vrstvy pokožky. Mastné kyseliny jako omega jsou proto zásadní pro dobré fungování a vzhled pleti. Udržují pleť hydratovanou, napumpovanou a mladistvě vypadající. Kromě lososa a rakytníku je lze najít také například v ořeších.

Nebo hledáte něco, čím nahradíte drsný retinol? Vitamin A má na fungování pokožky velký vliv. Pomáhá obnově buněk a stimuluje pokožku, které tak pomáhá bojovat s akné i proti stárnutí. Tento vitamin se také nachází v lososovi nebo vejcích.

Je důležité poznamenat, že žádné z těchto jídel vám nepřinese zázračné změny. Jde spíše o celkový životní styl a jeho vliv se projeví časem, ne hned. Klíčová je konzistence – pomáhá tak zlepšovat fungování buněk, díky čemuž pokožka dobře funguje a vypadá čerstvě – a to i bez invazivních procedur, tak, jak se to dělá ve Skandinávii.

 

Foto: Viola Minerva, @violaminerva

Model: @rebekkamode

Inspirace článku: Henua Organics