Jak rozzářit svou pleť ve 4 krocích

doba čtení: 4 minuty

Názorů na to, jak správně pečovat o pleť, je na internetu nekonečně mnoho - stejně jako samotných kosmetických přípravků. Dnešní článek má za úkol napomoci vám s orientací v kosmetické džungli tak, abyste neskončili utopení v moři kosmetických produktů, u kterých si možná ani nejste jisti, jak je správně používat. Neztotožňujeme se s nekonečným vrstvením (zpravidla syntetických) produktů, proto takový přístup záměrně ponecháváme stranou a zaměřujeme se na to, jak může vypadat každodenní péče o pleť s použitím přírodní kosmetiky.

Jedna z věcí, ve které se shodují odborníci napříč světem přírodní i syntetické kosmetiky je, že základem péče o pleť jsou čištění a hydratace. Asi by se dalo říci, že s tímto základem si dost dlouho vystačíte. S přibývajícím věkem, řekněme po třicítce, ale zřejmě pocítíte potřebu dát své pleti víc. Stárnoucí pleť postupně ztrácí svou pružnost a pevnost, protože se snižuje přirozená tvorba elastinu, kolagenu a antioxidantů. Co si tělo nedokáže vyrobit samo, to je mu potřeba dodat výživou zvnějšku. K tomuto účelu pak poslouží další přípravky, které můžete postupně do rutiny zařazovat tak, jak to budete cítit.

Při vrstvení kosmetických přípravků je dobré dodržet základní pravidlo: vrstvíme vždy od nejlehčích přípravků po nejhutnější. Jak tedy na to?

 

1) Čištění F4EFF788-4CAB-4EE2-B69C-1DEDA5D57000

V tomto kroku se pleť zbavuje nečistot, které se v ní nastřádají v průběhu dne v důsledku běžného denního fungování. Pobyt v městském prostředí nebo sahání na obličej jsou přitěžující okolnosti, ale nutnost pravidelného jemného čištění pleti se týká opravdu každého. Slovo „jemný“ je tady důležité. Cílem je totiž očistit pleť tak, aby se zároveň co nejméně narušila její přirozená ochranná bariéra. Pokud budete v čištění příliš urputní, pravděpodobně své pleti způsobíte podráždění, a v takovém případě možná naděláte více škody než užitku.

Výběr prostředku k čištění je vhodné přizpůsobit nejen vašim preferencím, ale také typu pleti. Někdo rád čistí pleť při sprchování, někomu je zase příjemnější čištění na sucho. Obecně platí, že micelární voda je vhodnou volbou pro všechny typy pleti. Pokud máte pleť mastnější a náchylnou k nedokonalostem, zvolte pleťové mýdlo nebo čisticí gel. Pro pleť citlivou nebo zralou vyberte spíše čisticí olej nebo balzám. Pleť se sklony k zarudnutí nebo ekzémům zase ocení čistič krémového typu, který jí rovnou při čištění dodá i hydrataci. 

 

2) Tonizace

Použití tonika může někdo považovat za nadbytečný krok, ale pokud na něj máte rozpočet, vězte, že jeho role není zcela zanedbatelná. Jedná se o lehkou tekutinu, jejímž smyslem je vyrovnat pH pleti po čištění, vyživit pleť a připravit ji na lepší vstřebání následujících produktů. Na trhu jsou k dispozici produkty, které plní zároveň funkci micelární vody a tonika, což tedy představuje ekonomičtější variantu. Použití tonika je vhodné i během dne, pokud potřebujete pleť osvěžit a hydratovat a ničemu přitom nevadí, pokud máte na sobě make-up.  

Tonikum můžete buď nastříkat na vatový tampónek a přetřít jím obličej a dekolt, a nebo jej můžete nanést přímo na obličej. Ideální je pro tento účel tonikum s rozprašovačem, který jeho používání usnadňuje.

Pokud se rozhodnete tonikum nepoužít, je dobré následující produkty nanášet na navlhčenou pleť, protože i to dokáže napomoci jejich lepšímu vstřebání.
 

3) HydrataceIMG_6019

Hydratace je jedním z kroků, které byste při péči o pleť rozhodně neměli vynechat. Odborníci se shodují, že hydratace je důležitá pro všechny typy pleti a po celý rok

Základní funkcí hydratace je udržet pleť jemnou a vláčnou a zajistit, aby plnila svou ochrannou funkci. Nedostatečně hydratovaná pleť je zranitelnější a méně odolná vůči stresorům z prostředí. Výsledkem může být zvýšená produkce kožního mazu, nevýraznost, zvýrazněné kruhy pod očima, oteklost, zvýšená citlivost, podráždění a zánět. 

Hydrataci pleti typicky dodáte použitím správně zvoleného pleťového krému. Pokud máte mastnou pleť, zvolte gelový hydratant, který je lehký a snadno se vstřebá. Čím máte pleť sušší, tím může být krém hutnější a jeho báze olejovější. Na velmi suchou, podrážděnou pleť (ale ne náchylnou k akné), se pak výborně hodí pleťový balzám.

 

4) Výživa

Možná máte pocit, že čištění a hydratace už vám jaksi nestačí. Díváte se na sebe do zrcadla a říkáte si, že vaší pleti pořád chybí jiskra, je bledá, nevýrazná, nejednotná, máte rozšířené póry nebo čím dál výraznější vrásky. Důvodů může být více. Pokud to vezmeme ze široka, možná zrovna prožíváte náročnější období, máte hodně stresu a málo spánku, a to se na vaší pleti nevyhnutelně podepíše. Možná se špatně stravujete, a tak vám chybí důležité vitaminy a živiny. Možná jste si přes všechny snahy nevybrali správně produkty k základní péči o pleť. A třeba je to všechno dohromady.

Kromě faktorů životního stylu hraje roli také genetická predispozice. Musíme zkrátka pracovat i s tím, co nám bylo dáno do vínku, a to někdy znamená, že musíme své pleti pomáhat více než jiní. Třeba přidáním dodatečné výživy.

Výživou zde myslíme pleťové oleje, které jsou obvykle směsí rostlinných olejů a extraktů nabitých výživnými látkami a antioxidanty. O tom, jak jsou antioxidanty důležité, si můžete přečíst ZDE a o tom, že na kvalitě pleťového oleje opravdu záleží ZDE.

Pleťový olej se zpravidla nanáší jako poslední vrstva péče, a to v množství několika málo kapek. Olej je dobré dobře vmasírovat do pokožky, aby se lépe vstřebal a pleť kvalitně vyživil. Funkcí pleťového oleje je kromě výživy také uzamčení hydratace v pleti a jak už víme, kvalitní hydratace je pro pleť zcela zásadní. Právě z tohoto důvodu je používání vhodně zvoleného pleťového oleje důležité i pokud máte mastnou pleť, která potřebuje hydrataci více než cokoliv jiného.

 

Dalšími tématy v péči o pleť jsou pleťové peelingy, masky a ochrana proti slunečnímu záření. Na ty se však podíváme až někdy příště. Dneska jenom napíšeme, že i ty mají v péči o pleť své místo, nezapadají však do tématu dnešního článku.

Kroky, které jsme zde popsali, jsou naším návrhem, doporučením a odráží to, jak se na péči o pleť díváme my. Tento postup jistě není jediný správný a možný. Správné je ve výsledku to, co se vám osvědčilo a co vám funguje. Z našeho pohledu je však dobré někde začít, dát své péči o pleť řád, a teprve potom případně experimentovat.

Circulove-set+sleeves-banner 

Níže ještě uvádíme několik tipů na to, jak si komplexní péči nastavit s použitím konkrétních produktů.

 

Žena, 32 let

Citlivá, nejednotná pleť, které chybí jas, rozšířené póry.

Čištění – Niki Newd - Ovesné mýdlo

Tonizace – Circulove – CLEAN

Hydratace – Circulove – DAY (ráno); Circulove – CALM (večer)

Výživa – Circulove – SMOOTH (večer) nebo Nörre Nordic - Rebalance

 

Žena, 45 let

Suchá, podrážděná pleť se sklony k zarudnutí, nevýraznost a únava pleti.

Čištění – Henua – Vyživujicí čisticí olej

Tonizace – Henua – Zkrášlujicí pleťové tonikum

Hydratace + výživa – Niki Newd – Skin Glow

 

Žena, 52 let

Suchá pleť s výraznými známkami stárnutí (nepevná, nepružná, vrásky).

Varianta 1

Čištění – Niki Newd – Ovesné mýdlo

Tonizace – Henua – Zkrášlujicí pleťové tonikum

Hydratace a výživa – Niki Newd – Skin Balm

 

Varianta 2

Čištění – Henua – Vyživujicí čisticí olej

Tonizace – Henua – Zkrášlujicí pleťové tonikum

Hydratace – Povzbuzujicí hydratační krém

Výživa – Nörre Nordic - Revive

 

Nenašli jste odpovědi na své otázky? Stále si nejste jisti, jaké produkty si pro sebe vybrat? Napište nám, rádi se vám budeme věnovat.